3.a VAJA OPERACIJSKI SISTEM
Operacijski sistem (OS) je programska oprema, ki je nujna za delovanje računalnika. Njegova vloga je posredniška in sicer; deluje kot vmesnik med uporabnikom in strojno opremo računalnika. Njegove naloge so: dodeljevanje virov procesom, razporejanje opravil - časovno, reševanje konfliktov, optimatizacija in nadzor uporabe virov, omogoča delo uporabnikom,... Operacijski sistemi so lahko eno uporabniški - eno opravilni, na njem lahko dela samo en uporabnik s samo enim programom ( MS-DOS). Eno uporabniški - večopravilni, na njem lahko dela en uporabnik z več programi hkrati (Microsoft Windows 95 / 98 / NT, Windows 2000, 2003,..). Lahko so večuporabniški, večopravilni, na takšnih lahko dela več uporabnikov z več programi hkrati (Microsoft Windows XP, Vista, Unix, Linux,...).
Android je operacijski sistem za pametne telefone, ki temelji na Linuxovem jedru. Razvija ga Google v sodelovanju s podjetji OHA - Open Handset Alliance.
V prvi vrsti je namenjen mobilnim telefonom, a zasledimo ga tudi na tabličnih računalnikih. Ime operacijskega sistema izhaja iz angleške besede "android", kar pomeni robot, ki je podoben človeku.
Android ima nekaj pomembnih prednosti pred ostalimi operacijskimi sistemi.
Je povsem brezplačen, omogoča razvijalcem več možnosti pri razvoju programske opreme, ponaša se z najboljšim uporabniškim vmesnikom, se samodejno sinhronizira z googlovimi storitvami, enostavno nalaga aplikacije in omogoča enostavno posodobitev v primeru, ko je na spletu novejša različica programske opreme.
Namenjen je različnim uporabnikom, ne glede na spol, starost in predznanje, ker je enostaven, prilagodljiv, a hkrati kompleksen in zmogljiv.
Vir: http://slo-android.si/prispevki/kaj-je-android.html/05.12.2012
http://todaygeek.com/android-operating-system-things-you-should-know.html/05.12.2012
http://techglimpse.com/index.php/startup-makes-android-a-desktop-os.php/05.12.2012
http://www.connect.si/racunalniki/novice-2/windows-7/05.12.2012
Št. komentarjev: 0:
Objavite komentar
Naročite se na Objavi komentarje [Atom]
<< Domov